Bigos
Sposobów przygotowania bigosu jest chyba niezliczona ilość, właściwie każda rodzina przygotowuje go trochę inaczej. Jednak każdy przepis na bigos opiera się na kapuście kiszonej, różnych rodzajach mięsa i suszonych grzybach.
Dodatek surowej kapusty i suszonych śliwek to już opcja, w zależności od tradycji w rodzinie i gustów smakowych domowników. Ale, jak twierdzą znawcy, im więcej gatunków mięsa i wędlin, tym bigos będzie miał lepszy smak. Ja jednak myślę, że bardzo łatwo można z tym przesadzić i co za dużo, to niezdrowo i niedobrze. Nawet jeden rodzaj mięsa lub wędliny lekkomyślnie dodany na zasadzie "żeby się resztki nie zmarnowały", może nam zepsuć całą zabawę.
Każdy przepis na bigos mówi również, aby gotować go możliwie jak najdłużej, im częściej się go odgrzewa, tym lepszy się staje.
Kolejnym sekretem udanego bigosu jest dodatek czerwonego wytrawnego wina, to zawsze podniesie jego walory smakowe. Nawet podczas każdego kolejnego odgrzewania dobrze jest podlać bigos czerwonym winem. Oczywiście nie można przesadzić z jego ilością, ponieważ podając bigos powinien on być gęsty, a nie podobny do zupy, gdzie kapusta na talerzu pływa w wodzie.
Mam nadzieję, że mój przepis na bigos przypadnie wam do gustu, smacznego!
Składniki
Etapy przygotowania
- Kapustę posiekać, dodać liście laurowe, ziele angielskie i majeranek, zalać wrzątkiem i gotować bez przykrycia przez ok 2 godziny aż wyparuje woda. W drugim garnku ugotować w tym czasie wywar z kości i włoszczyzny. Wywarem podlewać w miarę potrzeb kapustę.
- We wrzątku namoczyć w osobnych naczyniach grzyby i śliwki, odstawić, żeby napęczniały.
- Mięsa pokroić w kostkę i podsmażyć na złoty kolor, następnie podlać wywarem i dusić pod przykryciem ok 30 minut.
- Namoczone grzyby gotować ok. 30 minut - grzyby posiekać i dodać do kapusty. Nie wylewać wody tylko dodać ją do kapusty.
- Do garnka z kapustą dodać pozostałe przyprawy i składniki, łącznie z mięsem, zalać powierzchnię olejem i gotować przez 3 godziny. Wyłączyć i zostawić do ostygnięcia.
- Następnego dnia dodać 50 ml czerwonego wytrawnego wina, gotować aż płyn odparuje i odstawić na kolejny dzień.
- Trzeciego dnia doprawić przecierem pomidorowym, i podgrzać często mieszając.
- Dopiero teraz jest gotowy do jedzenia ale warto poczekać!
Bigos nabiera smaku przez wielokrotne ogrzewanie i studzenie. Można więc wykonać te czynności w czasie krótszym.
Zamrożenie tak przygotowanego bigosu poprawi jego smak. Podczas odgrzewania należy oczywiście podlać go winem, zamiast wody.
Komentarze
Dodaj komentarz