Jałowiec

Juniperus communis
Przyprawy korzennePrzyprawę stanowią suszone jagody, zwane pospolicie owocami jałowca. Dobrze wysuszone mają barwę ciemnobrązową do niebieskoczarnej, zapach korzenny i smak korzenno-słodki. Jagody i drewno jałowca mają własności lecznicze. Jagody pobudzają apetyt, nadają się do przyprawiania ciężko strawnych, tłustych i powodujących wzdęcia potraw, do sosów, ryb marynowanych, potraw z kapusty kiszonej, kapusty gotowanej lub marynowanej, pieczeni wieprzowej, pieczeni „na dziko", gulaszu i tłustego pieczonego drobiu. Wraz z kolendrą używa się ich często do peklowania mięsa.
Zapach jałowca harmonizuje z pietruszką, tymiankiem, liśćmi laurowymi, czosnkiem, a zwłaszcza z alkoholem. Toteż szyszkojagody są stosowane do sporządzania wódki jałowcówki, dżinu, wódki genewskiej i in.
Uwaga: nie wolno używać jagód jałowca - ani jako leku, ani jako przyprawy - kobietom ciężarnym oraz osobom cierpiącym na stany zapalne nerek, ponieważ olejek lotny silnie podrażnia nerki. Istnieje niebezpieczeństwo pomylenia jagód jałowca pospolitego z trującymi jagodami jałowca sabina, znanego też jako jałowiec sawiński (Juniperus sabina L.) o łuskowatych liściach.
Krzewy jałowca można łatwo otrzymać z nasion, można też posadzić młode rośliny z bryłą korzeniową. Osobniki męskie mają pokrój wysmukły, stożkowaty, żeńskie natomiast - rozłożysty.
Jagody zbiera się we wrześniu i październiku. Suszy się je w miejscu przewiewnym, w temperaturze nie przekraczającej 35 °C.
Dodaj komentarz