Kolendra

Kolendra

Coriandrum

Przyprawy ziołowe

Jest to rodzaj roślin z rodziny selerowatych. Liczy 2 gatunki, ale gatunkiem typowym jest kolendra siewna (Coriandrum sativum).

Kolendra siewna jest gatunkiem mającym zastosowanie kulinarne. Świeże liście kolendry są nieodzownym składnikiem kuchni południowo-azjatyckich, wykorzystywanym np. w przygotowaniu wielu chutney i potraw curry, a także kuchni chińskiej, czy meksykańskiej. Ze względu na działanie wysokiej temperatury, która obniża walory smakowe kolendry, świeże liście dodaje się pod koniec gotowania. Kolendrę stosuje się również często jako przybranie do potraw. Suszone owoce kolendry zazwyczaj stosowane są w postaci zmielonej jako przyprawa. W całości bywają prażone na sucho tuż przed zmieleniem w celu podniesienia walorów smakowych.

Z owoców kolendry otrzymuje się olejek eteryczny, który ma właściwości lecznicze - rozkurczowe, wiatropędne, pobudza wydzielanie soku żołądkowego, wzmaga łaknienie, rozpuszcza cholesterol.

Kolendratanowi pospolitą przyprawę kuchenną, jest podstawowym składnikiem indyjskiej mieszanki przyprawowej curry. W kuchni nasiona używane są jako dodatek do ciast (szarlotki), pierników i kruchych ciasteczek, a także do przyprawiania sosu pomidorowego, sałatek oraz ryżu. Świeże listki kolendry są popularną przyprawą w wielu kuchniach azjatyckich oraz w kuchni portugalskiej, gruzińskiej i marokańskiej.

Uprawa: 

Roślina dorasta do 70 cm wysokości, wydziela zapach pluskiew. Liście podobne do kopru, kwiaty jasnoróżowe lub białe, drobne, zebrane w baldachimy. Jest to roślina miododajna. Kwitnie od czerwca do lipca.

Owoce kolendry są kuliste, o średnicy 3–7 mm, młode owoce są zielone, przed dojrzewaniem różowieją, a dojrzałe przybierają barwę żółtawą. Korzeń jest cienki, palowy, słabo rozgałęziony.

W Europie uprawiana jest powszechnie, w Polsce uprawiana od czasu Piastów, obecnie na niewielką skalę. Zielone części rośliny mają w czasie wegetacji silny aromat, dzięki któremu są bardzo cenione jako przyprawa w niektórych kuchniach. Dojrzałe owoce również mają mocny aromat, ale zupełnie inny od pędów.

Dodaj komentarz