Przyprawy korzenne

Cynamon to popularna przyprawa kuchenna, którą otrzymuje się przede wszystkim z wysuszonej kory cynamonowca cejlońskiego oraz wielu innych gatunków tego rodzaju. Występuje w dwóch postaciach, utarty na proszek lub w niewielkich, zwiniętych w rulonik kawałkach, ma kolor rdzawy ...

Gałka i kwiat muszkatołowy są cenione w europejskiej kuchni od bardzo dawna. Przyprawia się nimi zarówno potrawy słodkie, jak i pikantne. Słodkawo gorzki smak przyprawy idealnie współgra z pasztetami, potrawami mięsnymi, szpinakiem, kalafiorem, brukselką, sosem beszamelowym, małżami, sufletem serowym, piernikami, tartami jabłkowymi i sałatkami.

Dzięki swojemu korzenno-słodkiemu smakowi goździki nadają się zarówno do deserów, jak i potraw pikantnych. Używa się ich do: soków owocowych, koktajli, grzanego wina, ponczu i kruszonu, do ciast, pierników, czerwonej kapusty, pieczeni wieprzowej, szynki, dziczyzny, do ryb – karpia i węgorza, a także do kapuśniaku i marynat.

Przyprawę stanowią suszone jagody, zwane pospolicie owocami jałowca. Dobrze wysuszone mają barwę ciemnobrązową do niebieskoczarnej, zapach korzenny i smak korzenno-słodki. Jagody i drewno jałowca mają własności lecznicze. Jagody pobudzają apetyt, nadają się do przyprawiania ciężko strawnych, tłustych i ...

Kumin jest rośliną jednoroczną z rodziny selerowatych. Prawdopodobnie pochodzi ze wschodnich rejonów nad Morzem Śródziemnym. Nie występuje już w stanie dzikim, można go spotkać wyłącznie w uprawach. Jako przyprawę stosuje się nasiona kuminu.