Przyprawy ziołowe

Bazylia ma miły, korzenny, słodkawy i pikantny smak i zapach. Jako przyprawy używa się świeżych lub suszonych liści. Najlepiej dodawać ją do sałatek i zup, duszonych warzyw oraz twarożku. Można również nacierać zielem mięsa przed dalszym przyrządzaniem.

Jest to rodzaj roślin z rodziny selerowatych. Liczy 2 gatunki, ale gatunkiem typowym jest kolendra siewna (Coriandrum sativum). Kolendra siewna jest gatunkiem mającym zastosowanie kulinarne. Świeże liście kolendry są nieodzownym składnikiem kuchni południowo-azjatyckich, wykorzystywanym np. w przygotowaniu ...

Jako przyprawa używana jest cała nadziemna część rośliny. Najlepsze są młode, świeże liście, można jednak ziele suszyć i przechowywać w szczelnie zamykanych naczyniach. Świeże młode ziele jest chętnie stosowane w kuchni europejskiej, azjatyckiej i amerykańskiej. W Skandynawii koper jest przyprawą uniwersalną.

Majeranek ma wiele zastosowań w kuchni, szczególnie polskiej - biała kiełbasa, biały barszcz, sosy i większość naszych potraw. Dodajemy go do potraw, aby ułatwić ich trawienie. Działa pobudzając czynności żołądka, znosi nadmierną fermentację jelitową oraz wzdęcia. Ma właściwości moczopędne, rozkurczowe i rozgrzewające.

Niezwykły smak i aromat mięty, wyróżnia ją jako najpopularniejsze zioło na ziemi. W kuchni wykorzystujemy głównie liście. Charakterystyczny mentolowy, piekący smak pozwala na wszechstronne zastosowanie. W wielu kuchniach świata używa się liści jako przyprawy do ryb, mięs oraz deserów i napojów.

W kuchni oregano używane jest do wędlin, sałatek, sosów i ryb. Przyprawia się nim także pieczone mięso, cielęcinę, jagnięcinę, zawiesiste zupy, pieczone ziemniaki. W smaku jest podobne do majeranku. Trudno dziś wyobrazić sobie smak pizzy, sosu do spaghetti czy pieczonych pomidorów bez tej aromatycznej przyprawy.

Dzięki swojemu specyficznemu aromatowi i gorzkawo-korzennemu smakowi rozmaryn bardzo dobrze komponuje się z potrawami mięsnymi i rybami. Przyprawia się nim m.in.: baraninę, dziczyznę, pieczeń jagnięcą i wieprzową, mięso siekane oraz wędliny.

Jest to rodzaj roślin z rodziny jasnotowatych, do którego należy kilkaset gatunków, występujących w stanie dzikim na całej kuli ziemskiej, z wyjątkiem obszarów o klimacie polarnym i tropikalnym. Gatunkiem typowym jest szałwia lekarska - Salvia officinalis.

Przyprawę stanowi suszone ziele zebrane w okresie kwitnienia, jednak znacznie cenniejsze są same liście. Tymianek powinien mieć barwę szarozieloną, intensywny zapach i gorzkawy, palący smak. Dzisiaj tymianek jest często stosowany w kuchni ...