Jaka powinna być idealna kuchnia?

Kuchnia idealna

Błędem jest sądzić, że każde pomieszczenie, nawet jeśli jest małe i przytulne, nadaje się na kuchnię. Kuchnia to miejsce, gdzie spędzamy wiele czasu, zwłaszcza, gdy jesteśmy odpowiedzialni za przygotowanie posiłków. Więc to w naszym interesie leży, aby było ono jednym z najjaśniejszych i najbardziej wygodnych pomieszczeń w całym naszym domu, ponieważ od żadnego innego nie zależy w tak dużym stopniu zdrowie i komfort życia całej naszej rodziny. Kuchnia stanowi serce i warsztat całego gospodarstwa domowego.

Każda idealna kuchnia powinna mieć okna po dwóch stronach, a za ich pośrednictwem słońce powinno mieć wolny wstęp do całego pomieszczenia. Okna powinny otwierać się od góry, aby umożliwić całkowitą wymianę powietrza, ponieważ światło i świeże powietrze są zasadniczymi czynnikami zdrowego i komfortowego odpoczynku i pracy. Dobra wentylacja kuchni jest niezbędna i ważniejsza, niż sypialni. Musi być wystarczająca, aby dokładnie usunąć wszystkie wyziewy i nieprzyjemne zapachy, które uwalniają się wraz z parą podczas gotowania.

W kuchni powinno być wystarczająco dużo miejsca na stoły, krzesła, szafki oraz inne urządzenia i sprzęty, ale samo pomieszczenie nie powinno być na tyle wielkie, aby od poszczególnych urządzeń i mebli, zwłaszcza tych roboczych, dzieliła zbyt duża odległość, aby nie trzeba było pokonywać wielu kroków chcąc wyjąć jajka z lodówki, by móc je potem umyć. Niewątpliwie czyste, jasne i przestronne otoczenie wyłącznie pomaga i uprzyjemnia każdą pracę, więc przygotowywanie posiłków w takim pomieszczeniu może być wyłącznie przyjemnością.

Pożądane jest, z sanitarnego punktu widzenia, żeby ​podłoga w kuchni była odporna na wilgoć, dlatego beton lub płytki są lepsze od podłóg drewnianych. Czystość w kuchni jest wielkim wyzwaniem i można ją najlepiej osiągnąć, gdy powierzchnie ścian, podłogi czy mebli są gładkie i łatwe do zwywania. Niestety naturą substancji, które uwalniają się podczas gotowania jest doskonała łatwość wnikania we wszelkie pory i szczeliny i każda z nas chyba doskonale wie, jak ciężko jest potem usunąć plamy zaschniętego tłuszczu z takich trudno dostępnych zakamarków.

Elementów ozdobnych nie powinno zabraknąć w kuchni, lecz zdjęcia czy bibeloty nie są odpowiednie, za to ozdobne naczynia, garnki lub rośliny ozdobne niezbyt dużych rozmiarów nadaję się do znakomicie. Dzięki nim każdej kuchni można nadać swoisty wdzięk i urok, tworząc naprawdę niepowtarzalne klimaty.

Meble kuchenne

Meble do kuchni nie powinny być masywne i powinny być tak wykonane, aby ich czyszczenie było jak najłatwiejsze. Nie dobrze jest mieć mnóstwo szafek, powinny być one przeznaczone do konkretnych celów. Szafki z drzwiami przesuwnymi są znacznie lepsze od szafek z drzwiczkami otwierającymi się na zewnątrz. Szafki umieszczone na kółkach są doskonałym rozwiązaniem, jeśli chodzi o czyszczenie podłogi.

Szafki przeznaczone do przechowywania żywności powinny być dobrze wentylowane, inaczej mogą tworzyć dobre warunki dla rozwoju grzybów i zarazków. Mogą być wentylowane poprzez otwory w górnej ich części lub posiadać drzwi pokryte bardzo drobną siatką, umożliwiającą przepływ powietrza, ale zatrzymującą owady czy brud.

Blaty kuchenne, zlewozmywak i płyta grzewcza lub kuchnia gazowa powinny być usytuowane na odpowiedniej wysokości. Ma to kluczowe znaczenie dla codziennej pracy w kuchni. Ich wysokość jest uzależniona od wzrostu osoby najczęściej pracującej na tych blatach. Ergonomia w kuchni jest bardzo ważna, ale niestety wiele z nas o niej zapomina. Kuchnia powinna być także bezpieczna, więc rozmieszczenie gniazd elektrycznych, ich zabezpieczenie i dostęp są szczególnie ważne, zwłaszcza jeśli mamy dzieci, które w kuchni chcą się udzielać lub po prostu pomóc mamie w pracy. Kuchnia to też, niestety, miejsce, gdzie dochodzi do większej ilości wypadków, z powodu urządzeń, jakie w niej zainstalowaliśmy. Piec, piekarnik, młynki, miksery, noże itd. bywają niebezpieczne, jeśli nie przestrzegamy zasad bezpiecznej pracy lub gdy po prostu zależy nam na czasie. Pamiętajmy o tym.

Dodano 2 komentarze.

Komentarze

darlena
23-07-2013
Często popełnia się się takie typowe błędy w urządzaniu kuchni. A przecież trzeba pamiętać, że to pomieszczenie powinno być funkcjonalne i komfortowe.
jakaś wariatka
13-03-2017
moja kuchnia jest przestronna i widna. rosną świeże zioła, jest duże okno. ważne dla mnie było to by miło się tam spędzało czas a ze za gotowaniem nie przepadam (mam do tego swego robota Kohersena, który mnie w tym wyręcza). oczywiście w zabudowie z dużym stołem barowym. lubię tam spędzać czas

Dodaj komentarz