Masło smakowe
Masła smakowe to zwykłe masło niesolone z dodatkami smakowymi lub przyprawami dodawanymi do niego. Z reguły są one zrolowane w cylinder, schłodzone lub nawet mrożone, a następnie pocięte w plasterki i w takiej formie podawane na przygotowane na gorąco potrawy - mięsa lub warzywa.
Sposób przygotowania takiego masła smakowego jest niezwykle prosty, a cały sekret polega na wyborze odpowiedniego dodatku lub przyprawy do odpowiedniej potrawy. Inne stosuje się do steków, inne do ryb a inne z kolei do warzyw. Oczywiście takim masłem można smarować także kanapki lub tosty, a niektóre wykorzystać do przygotowania sosów.
Aby przygotować takie masło samodzielnie potrzebne jest niesolone masło w temperaturze pokojowej, a więc na tyle miękkie, by można było je dokładnie wymieszać z dodatkami. W letni, ciepły dzień masło pozostawione w kuchni dość szybko osiągnie pożądany stan, zimą zaś przed przygotowaniem warto pozostawić masło np. blisko grzejnika lub innego ciepłego miejsca.
Po dokładnym wymieszaniu masła i innych składników, taką masę należy wyłożyć najlepiej do podłużnego naczynia lub foremki wyłożonych papierem tłuszczo-odpornym albo do wąskiego rękawa foliowego, tak aby po schłodzeniu w lodówce uzyskać mniej lub bardziej cylindryczny kształt.
Smakowe masło Maître d'Hôtel do steków
Na pół kilograma masła potrzebne będzie pół szklanki pietruszki i 3 łyżki soku z cytryny. Do dekorowania steków cylindryczny kształt naszego masła najlepiej pasuje, bo jego plastry wyglądają wyjątkowo apetycznie na plastrach mięsa.
Masło ze szczypiorkiem
Na pół kilograma masła potrzebne będzie pół szklanki cienko pociętego szczypiorku.
Masło krewetkowe
Doskonałe do potraw rybnych i warzywnych. Na pół kilograma masła potrzebne będzie 250 g ugotowanych krewetek, rozdrobnionych na pastę. Masło krewetkowe można urozmaicić dodając do tych składników ok. 3 łyżki soku z cytryny, 2-4 ząbki sprasowanego czosnku i/lub 2 łyżki posiekanej natki pietruszki.
Masło z niebieskim serem pleśniowym
Na pół kilo masła dodajemy 175 g sera pleśniowego, np. gorgonzoli. Takie masło wspaniale smakuje na pieczonych stekach.
Masło z anchois
Na pół kilograma masła potrzebne będzie 8-10 filetów anchois (sardeli), mocno rozdrobnionych. Według gustu możemy dodać sok z cytryny, 2-4 ząbki czosnku oraz 2 łyżki drobno posiekanych i kaparów bez pestki. Na steki, ryby lub warzywa.
Masło czosnkowe
Chyba najpopularniejsze. Na pół kilograma masła dodajemy 5 ząbków sprasowanego czosnku.
Masło z szalotką
Na pół kilo masła przypada do 3 łyżek posiekanej drobno szalotki, tj, ok 2 średniej wielkości cebulek.
Dodaj komentarz