Jaki styl do kuchni?

Kuchnia powinna być zaprojektowana w taki sposób, aby późniejsze korzystanie z niej było optymalne pod względem funkcjonalnym, aby było ergonomiczne i wygodne. Jednocześnie ma to większe znaczenie, lub przynajmniej takie samo, jak estetyka. Planowanie naszej wymarzonej kuchni należy rozpocząć na etapie remontu domu lub mieszkania albo ich budowy i już wtedy odpowiednio określić ilość i położenie przyłączy, zaplanować te miejsca, w jakich chcemy ułożyć płytki, określić wymiary parapetów.

W początkowej fazie projektowania, zastanawiając się nad wyborem stylu i kolorystyki naszej kuchni, powinniśmy wziąć pod uwagę położenie okna lub okien względem stron świata. Okno wychodzące na północ jest najlepszym rozwiązaniem. W małej kuchni najlepiej sprawdzą się jasne kolory, zwłaszcza, gdy mamy jednocześnie małe okno.

Naszą kuchnię możemy zaprojektować np. w stylu retro, gdzie elementem dominującym będzie drewno i stylowe dodatki, a sprzętów kuchennych nie będzie widać. Styl nowoczesny z kolei cechuje łączenie drewna z innymi materiałami - metalem, tworzywami sztucznymi i szkłem. W skrajnym wypadku taka kuchnia może przypominać laboratorium kosmiczne, gdzie dominują urządzenia AGD. Aranżując kuchnię stylową, mniej nowoczesną, mamy do wyboru więcej mebli czy dodatków. Im bardziej nasza kuchnia będzie nowoczesna, tym mniejszy wybór mebli nam pozostanie, a koszty wzrosną.

Bez względu na styl możemy za to rozważyć, czy nasza kuchnia będzie zamknięta, czyli będzie stanowić osobną przestrzeń i pomieszczenie, czy też będzie mniej lub bardziej otwarta, stanowiąc wtedy funkcjonalną jedność z innym pomieszczeniem - jadalnią lub salonem, a w takim przypadku należy brać pod uwagę aranżację tego pomieszczenia, ponieważ trzeba zachować dyscyplinę. Oczywiście ostateczna forma zależy od naszych upodobań i finansów, ale pamiętajmy, że raz zaplanowana i później wykonana, powinna posłużyć nam przez kilka, a nawet kilkanaście lat.

Niezależnie od preferowanego stylu pomocną okazać się może wyspa lub półwysep, w zależności od przestrzeni, jaką dysponujemy, które na pewno uatrakcyjnią wygląd kuchni, a często zwłaszcza w dużej kuchni zdominują jej aranżację. W kuchni otwartej będą za to zgrabnym łącznikiem do drugiego pomieszczenia.

Niezależnie też od stylu, warto zaprojektować, nawet niewielką wolną przestrzeń, która w zależności od pory roku czy okazji, może posłużyć nam za miejsce do sezonowych aranżacji indywidualnych lub specjalnych.

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz